Elisabeth Knipper - Veiligheidskundige in de praktijk
Elisabeth werkt sinds 2021 bij Alert en heeft zich dankzij opleidingen, praktijkervaring en begeleiding ontwikkeld van veiligheidswacht tot Middelbaar Veiligheidskundige (MVK), waarbij ze inmiddels op uiteenlopende projecten in binnen- en buitenland wordt ingezet. In haar werk als veiligheidskundige staat het gesprek met medewerkers centraal; door open, respectvol en praktisch naar veiligheid te kijken, helpt ze mensen om hun werk veilig uit te voeren. Wat haar werk zo aantrekkelijk maakt, is de afwisseling, de mogelijkheid om continu te leren én de kansen die Alert biedt om door te groeien en jezelf verder te ontwikkelen.
Kun je jezelf kort omschrijven?
“Ik ben echt een praktijkmens. Ik vind het leuk om dingen te doen en te ervaren, en ik ga daar ook gewoon op af. Van alleen theorie leer ik minder; ik leer vooral door het werk zelf en door situaties mee te maken.”
Hoe is jouw carrière binnen Alert verlopen?
“Bij Alert heb ik zeker een mooie ontwikkeling doorgemaakt. Ik ben begonnen met certificaten voor mangatwacht, brandwacht en gasmeten. Al snel daarna kwam ik in het rescueteam terecht. Later heb ik een hele gave First Responder-cursus gevolgd.
Met de hulp van coördinatoren en ervaren collega’s kreeg ik de kans om door te groeien. Alert heeft mij gevraagd om mijn Middelbaar Veiligheidskundige (MVK) diploma te halen. Dat heb ik in september 2025 behaald en inmiddels word ik ook als MVK ingezet.
In eerdere projecten heb ik veel meegelopen met ervaren veiligheidskundigen. Die kennis neem ik allemaal mee naar nieuwe projecten.”
Bij welke projecten en opdrachtgevers heb je gewerkt?
“Ik heb op veel verschillende plekken gewerkt. Als mangatwacht en brandwacht heb ik veel op het chemiepark in Delfzijl gelopen, maar ook op andere locaties — eigenlijk overal en nergens.
In de Eemshaven kwam ik terecht op een groot project voor een drijvende LNG-terminal. Daar ben ik begonnen als veiligheidswacht, maar toen het rustiger was, mocht ik een dag meekijken op de vergunningenbalie. Dat pakte zo goed uit dat ik langer mocht blijven en daar ontzettend veel heb geleerd.
Daarna ben ik via Gasunie betrokken geraakt bij vergunningstrajecten en uiteindelijk draaide ik daar mijn eerste project echt als veiligheidskundige. Vervolgens ben ik naar Lingen gegaan om voor Linde te werken, waar ik momenteel nog actief ben.
Binnenkort start ik op het Baltrum-project via Heuvelman IBIS, in samenwerking met TenneT. Daar kijk ik enorm naar uit.”
Waar werk je momenteel aan?
“Ik werk nu in het Linge-gebied, nadat ik lange tijd in de Eemshaven heb gezeten. Hier leer ik weer veel nieuwe dingen. Daarnaast ga ik aan de slag op het Baltrum-project. Dat draait om kabels leggen en graafwerkzaamheden.
Wat het bijzonder maakt, is dat we afhankelijk zijn van het getij. We kunnen alleen werken bij laagwater, dus dat vraagt flexibiliteit en goede planning. Hier werkt ook een Hoger Veiligheidskundige waar ik veel van leer”.
Je bent ook bezig met trainingen, toch?
“Ik volg momenteel een training richting semi-offshore werk. In dat traject heb ik ook de trainingen Eerste Hulp, Sea Survival en Fire Fighting afgerond. Vooral Sea Survival was een bijzondere ervaring. Samen met andere cursisten bracht ik een halve dag door in een zwembad, uitgerust met een speciaal overlevingspak. Daar werden realistische omstandigheden nagebootst, zoals hoge golven, harde wind en regen. Dat maakte de training niet alleen leerzaam, maar ook spectaculair. De Fire Fighting-training was leuk en herkenbaar; die kon ik goed vergelijken met een BHV-cursus over kleine blusmiddelen.”
Hoe ziet jouw werk als veiligheidskundige eruit?
“Ik loop rondes op locatie, controleer documentatie en geef introducties aan nieuwe medewerkers. Maar een belangrijk onderdeel is ook het aanspreken van collega’s op veiligheid.”
Hoe pak je dat aan?
“Ik ga altijd het gesprek aan en probeer me te verplaatsen in de ander. Ik kom nooit belerend over, want dat werkt niet. Mensen worden pas echt bewust als ze zelf nadenken over veiligheid. Daar probeer ik aan bij te dragen door open en respectvol het gesprek te voeren.”
Wat vind je het leukste aan je werk?
“Vooral het fysiek aanwezig zijn op de werkplek. Ik verdiep me graag in de techniek en ga in gesprek met medewerkers als dat nodig is.
Als veiligheidskundige ben je eigenlijk een soort gids: je helpt mensen om hun werk veilig uit te voeren, zodat iedereen aan het eind van de dag gezond naar huis gaat. Het is sociaal, leerzaam en interessant. En je blijft continu leren omdat elke situatie anders is.”
Heb je weleens een bijzondere of leuke situatie meegemaakt?
“Ja, zeker. Op de Eemshaven waren telefoons niet toegestaan. Een lasser heeft mij ooit gefopt met een stuk kunststof waar hij een telefoon op had getekend. Die kreeg ik als aandenken.
Een half jaar later stonden er twee lassers bij mij die zeiden dat ik mijn telefoon was ‘vergeten’. Eerst had ik het niet door, maar toen viel het kwartje — dat kwam natuurlijk van diezelfde collega!”
Heb je situaties meegemaakt waarbij veiligheid echt het verschil maakte?
“Ja, een situatie bij een kade waar mensen in een manbak boven water werkten. Ze droegen zowel een reddingsvest als een harnas. Als die bak zou zinken, zou het reddingsvest opblazen terwijl ze vastzitten — dat is levensgevaarlijk.
Gelukkig trok de kraanmachinist aan de bel. Samen hebben we gekeken naar de situatie en besloten dat alleen een reddingsvest de juiste keuze was. Dat soort momenten laten zien hoe belangrijk het is om samen alert te blijven.”
Waar ben je trots op?
“Op mijn hele carrière bij Alert en de stappen die ik heb kunnen maken.”
Heb je leuke collega’s?
“Zeker, we hebben een hele leuke ploeg.”
Zie je verschillen tussen sectoren?
“Ja, zeker. De manier van werken hangt af van de risico’s binnen een project of sector. Elke werkplek vraagt om een andere aanpak, gebaseerd op een goede risicoanalyse.”
Hoe zou je Alert als werkgever omschrijven?
“Een mooi bedrijf met veel mogelijkheden om te groeien en jezelf te ontwikkelen.”
Ook werken bij Alert?
Bij Alert krijg je de ruimte om te groeien, verantwoordelijkheid te nemen en samen te werken aan veiligheid in de praktijk. Of je nu net begint of al ervaring meebrengt: we kijken graag wat bij jou past.